V priesečníku rusistiky, slovakistiky a všeobecnej jazykovedy

• 10. októbra 2024

Štvrtkový dvanásty septembrový deň aktuálneho kalendárneho roka bol pre tohtoročnú jubilantku našej katedry – prof. PhDr. Janu Sokolovú, CSc. – obzvlášť netradičný. Pri príležitosti jej významného životného jubilea kolegovia našej katedry zorganizovali v priestoroch budovy Rektorátu UKF v Nitre medzinárodnú vedeckú konferenciu V priesečníku rusistiky, slovakistiky a všeobecnej jazykovedy. Po otvorení a úvodných slovách vedúceho našej katedry prof. Diweg-Pukanca nasledovalo laudácio dekana Filozofickej fakulty UKF v Nitre prof. Hetényiho so záverečným blahoželaním a odovzdaním kytice. Ďalšie kytice kvetov, dary a blahoželania pridali aj kolegovia z vedenia našej katedry, ako aj najbližší spolupracovníci jubilantky. Príjemným spestrením štvrtkovej konferencie bolo aj spievanie piesne všetkými prítomnými účastníkmi. Slová piesne špeciálne na danú príležitosť upravil prof. Sipko z Prešovskej univerzity v Prešove. Následne sa všetkým prítomným prihovorila so slovami vďaky a dojatia aj samotná jubilantka prof. Sokolová. Po jej milých slovách slávnostná konferencia pokračovala v rámci plenárneho zasadnutia prvými podnetnými vedeckými vystúpeniami prof. Kováčovej z Filozofickej fakulty UKF v Nitre a prof. Guziho z Prešovskej univerzity v Prešove. Po krátkej prestávke na občerstvenie rokovanie konferencie pokračovalo v dvoch samostatných sekciách, kde kolegovia z domácich, ako aj zahraničných univerzít vystúpili osobne i online so svojimi zaujímavými a inšpiratívnymi príspevkami z oblasti rusistiky, ako aj slovakistiky a všeobecnej jazykovedy. V prestávke medzi príspevkami pripravili organizátori pre všetkých účastníkov aj obed v podobe studených mís a ďalšieho občerstvenia.

Jubilantka, prof. Sokolová, bola z celého priebehu konferencie dojatá a po konferencii aj prostredníctvom elektronickej pošty vyjadrila úprimné poďakovanie všetkým účastníkom štvrtkového podujatia za spoluúčasť na vytvorení príjemnej a nenútenej atmosféry.

Poďakovanie vedúceho našej katedry patrí tým, ktorí sa akoukoľvek formou podieľali na príprave a organizovaní štvrtkovej vedeckej konferencie na počesť našej tohtoročnej jubilantky.

Text: doc. PaedDr. Ján Gallo, PhD., Katedra slovanských filológií FF UKF v Nitre
Foto: Mgr. Peter Hanák, Deakanát FF UKF v Nitre