Úvodný kurz slovenského jazyka a kultúry pre zahraničných študentov FF UKF

• 7. októbra 2024

Na FF UKF je výučba väčšiny študijných programov realizovaná v slovenskom jazyku, a keďže je každoročne evidovaný významný počet novoprijatých zahraničných študentov, Sekcia cudzích jazykov pri KŽNM FF UKF v Nitre v spolupráci s Filozofickou fakultou UKF v Nitre pripravila aj tento rok bezplatný úvodný kurz slovenského jazyka a kultúry. Kurz predstavuje výstup projektu Úvodný kurz slovenského jazyka a kultúry pre ukrajinských študentov, ktorý bol  podporený v rámci grantového programu Nitrianskej komunitnej nadácie: Spoznajme sa 2024. Úspešnou žiadateľkou o tento grant bola koordinátorka kurzu Oľga Csalová (Sekcia cudzích jazykov pri KŽNM).

Kurz prebehol v týždni od 16. – 20. 9. 2024 súbežne v troch skupinách (max. 25 študentov v skupine). Denne boli v každej skupine realizované výučbové aktivity zamerané na jazykové a interkultúrne učenie, sociálnu adaptáciu (workshopy so študentami z vyšších ročníkov, konverzácie a besedy zamerané na integráciu, spoznávanie sa a voľnočasové aktivity v meste, ochutnávky miestnych pochutín) a aktivity zamerané na akademickú adaptáciu (oboznámenie sa s novým systémom štúdia a organizáciou výučby, spoznávanie vysokoškolských priestorov, učební a pod.). V rámci kurzu bola realizovaná aj exkurzia so sprievodcom Mgr. Matejom Šiškom, PhD. (Nitriansky hrad, Katedrála – Bazilika sv. Emeráma, Diecézne múzeum, kazematy, veža, Diecézna knižnica, Synagóga). V rámci kurzu vyučovali štyria lektori slovenského jazyka (Dr. Kozárová, Doc. Lauková, Dr. Lekeš a Mgr. Birčák) v spolupráci s tromi ukrajinskými/slovenskými študentmi vyšších ročníkov.

Špeciálne miesto v projekte mala naša zahraničná študentka Bc. Tetiana Stetsenko (KŽNM) ktorá sa významne podieľala na komunikačných aktivitách a workshopoch so socializačným zameraním a prezdieľaním vlastných skúseností  prispela k uľahčeniu adaptácie týchto študentov.

Spestrením kurzu bol aj už tradične študentmi veľmi obľúbený ochutnávkový workshop,  na ktorom mali možnosť spoznať a ohodnotiť naše typické sladkosti a slané pochutiny, pričom živo diskutovali o kultúrnych prienikoch a rozdieloch v tejto oblasti.

Text: Mgr. Oľga Csalová, PhD., Sekcia cudzích jazykov pri Katedre žurnalistiky a nových médií FF UKF v Nitre

Foto: Ing. Marián Mancír, Mediálne centrum pri Katedre žurnalistiky a nových médií FF UKF v Nitre