FF medzi najlepšími v projektoch Plánu obnovy (R2 – R4)

• 3. septembra 2024

Filozofická fakulta Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre sa v roku 2023 zapojila do podania projektov Štipendiá pre excelentných výskumníkov a výskumníčky (R2 – R4). Ide o projekty Plánu obnovy a odolnosti Úradu vlády Slovenskej republiky v rámci investície 3: Excelentná veda. Cieľom projektu je podporiť excelentných vedcov naprieč všetkými sektormi výskumu a vývoja na Slovensku, prilákať zahraničných špičkových výskumníkov a zamedziť odlivu domácich špičkových vedcov do zahraničia.
V rámci spoločenských a humanitných vied sa do projektu zapojilo 14 slovenských vysokých škôl a 10 ústavov Slovenskej akadémie vied, ktoré podali v danej vedenej oblasti spolu 165 žiadostí. V rámci Univerzity Konštantína Filozofa mala v spoločenských a humanitných vedách svoje zastúpenie len Filozofická fakulta. Zo 16-tich podaných žiadostí bolo v júni tohto roku na základe ich posúdenia zahraničnými hodnotiteľmi úspešne vyhodnotených deväť z nich. V šiestich prípadoch boli výskumníkom a ich projektom alokované aj žiadané finančné prostriedky, a to v celkovej sume 1 245 880,80 Eur. Tento úspech umocňuje aj fakt, že sa FF UKF umiestnila z hľadiska počtu podporených projektov v konfrontácii s ostatnými žiadateľskými inštitúciami v oblasti spoločenských a humanitných vied medzi piatimi najlepšími (R2 – R4).
Od 1. septembra 2024 začali na FF UKF realizáciu schválených projektov excelentní výskumníci a výskumníčky na Katedre archeológie (2), Katedre masmediálnej komunikácie a reklamy (1), Katedre slovanských filológií (1), Katedre translatológie (1) a Katedre žurnalistiky a nových médií (1). Doba riešenia projektov je 24 mesiacov – do 31. augusta 2026.

Viac na: https://vaia.gov.sk/sk/2023/06/27/stipendia-pre-excelentnych-vyskumnikov-a-vyskumnicky-r2-r4/

Text: doc. Mgr. Dominik Repka, PhD., FF – prodekan pre vedeckovýskumnú činnosť a doktorandské štúdium
Ilustračná foto: AdobeStock, č. 426013172