Medzinárodná vedecká konferencia „20 rokov s Európskou úniou“

• 11. júla 2024

V dňoch 25. a 26. júna 2024 sa na pôde Katedry filozofie a politológie, pod záštitou Filozofickej fakulty UKF v Nitre a v spolupráci s Ústavom politických vied SAV v Bratislave, University College Prague v Prahe (ČR), Katedrou bezpečnostnej politiky na Fakulte politických vied a administratívy Univerzity Kazimíra Veľkého v Bydhošti (Poľsko) a Inštitútom sociálnych vied, Panónskej univerzity vo Vespréme (Maďarsko) a podporou Vedeckej grantovej agentúry Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže Slovenskej republiky (VEGA), stretli pedagógovia, politológovia, študenti a doktorandi z krajín Vyšehradskej štvorky (V4), aby si pri príležitosti 20. výročia vstupu do Európskej únie v rámci medzinárodnej vedeckej konferencie vymenili skúsenosti a postrehy z tejto výnimočnej, historickej udalosti.

Dňa 1. mája 2004, teda presne pred dvadsiatimi rokmi, sa uskutočnilo najväčšie rozšírenie Európskej únie v jej histórii. Členmi EÚ sa stali štáty, ktoré vtedy prechádzali náročnou ekonomickou a sociálnou transformáciou. Museli sa prispôsobiť podmienkam uloženým zo strany ekonomicky rozvinutých, silných štátov Európy, v dôsledku čoho sa pristupujúce krajiny vzdali mnohých svojich ekonomických a sociálnych statkov. Vyžadovalo sa tiež prispôsobenie právnych a politických systémov, výmenou za možnosť voľného pohybu osôb, tovarov, služieb a kapitálu a za prísľub stať sa súčasťou klubu najbohatších štátov sveta. Dodnes sa vedú rozsiahle diskusie o pozitívach a negatívach tohto kroku.

Aj táto téma zaznela na medzinárodnej vedeckej konferencii s názvom 20 rokov s EÚ, ktorej cieľom bola analýza dôsledkov členstva v EÚ, pričom kľúčovou otázkou bolo, ako členstvo v EÚ zmenilo štáty V4. Účastníci z Poľska, Českej republiky, Maďarska, Slovenska, ale aj Ukrajiny a Turecka si počas dvoch dní trvajúcej konferencie vymieňali svoje názory, postrehy, analýzy na túto významnú udalosť a dvadsaťročné obdobie, ktoré po nej nasledovalo. Obzvlášť obohacujúce bolo vypočuť si a vymeniť si postrehy, názory a pohľad na túto problematiku s mladou generáciou, narodenou po roku 2004, ktorú reprezentovali študenti a doktorandi, a ktorá mnohé zmeny, spojené so vstupom do EÚ ako voľný pohyb či spoločnú menu, vníma ako samozrejmosť.

Konferencia pomohla vytvoriť nové priateľstvá a partnerstvá, ktoré v budúcnosti vyústia do nových spoločných projektov, mobilít, spoločných partnerstiev. Mnohí účastníci konferencie vyjadrili nádej, že táto konferencia nebola ojedinelou udalosťou a budúci rok sa uskutoční jej druhý ročník.

Text: Mgr. Radoslava Brhlíková, PhD., Katedra filozofie a politológie FF UKF v Nitre
Foto: Ing. Marián Mancír, Mediálne centrum pri Katedre žurnalistiky a nových médií FF UKF v Nitre