AIS (Austrália, Írsko, Škótsko) v ZŠ Žitavany

• 11. júna 2023

Snaha nadobudnúť zaujímavé poznatky o iných krajinách a kultúrach je azda zakorenená v každom človeku, pretože zisťujeme, čo máme s nimi spoločné, odlišné, čím by sme sa mohli navzájom inšpirovať.

7. júna 2023 sa deväť študentov učiteľských študijných programov pod vedením Ivany Horváthovej z Katedry anglistiky a amerikanistiky rozhodlo spestriť dopoludnie šiestakom a siedmakom ZŠ Jána Vojtecha Šimka, Žitavany (okres Zlaté Moravce), pričom objavovali jedinečné reálie Austrálie, Írska a Škótska.

Prvá skupina študentov v zložení Hanka Lichá (SJAJ15b), Adam Billik (wAJL22b) a Vlada Kuznetsova (AJRJ15b) diskutovali so siedmakmi o dôležitých symboloch Írska využitím premietnutej mapy, oboznámili sa s organizáciou Dňa sv. Patrika, sami si vytvárali tzv. shamrock (štvorlístok), ktorý symbolizuje šťastie. Študenti upriamili pozornosť žiakov na vybrané mytologické bytosti, typického leprechauna a nezabudli na implementáciu pohybových aktivít vo forme jednoduchej choreografie Rakes of Mallow Dance. Žiaci mali tiež jedinečnú možnosť osvojiť si základné jazykové konštrukcie gaelského jazyka (Gaelic language).

Druhá skupina študentiek v zložení Alica Fliegová (BIAJ15b), Emma Bielichová (AJVO15b) a Michaela Štadlerová (AJVO15b) siedmakov oboznámili s austrálskymi domorodcami (Aboriginals: Aborigéni), typickými zvieratami, ktoré môžu v Austrálii stretnúť, tradičnými jedlami, ktoré môžu v Austrálii ochutnať. Siedmaci si vypočuli niekoľko známych austrálskych spevákov, ktorých mali správne identifikovať, preverili si svoju pamäť a na záver pripravili študentky súťažný interaktívny kvíz, počas ktorého boli žiaci rozdelení do troch tímov.

Tretia skupina študentiek v zložení Rebeka Vlahy (AJRO22m), Michaela Beňačková (MAAJ15b) a Sabrina Vaszková (AK wAJ22b) žiakov zaujala aktivitami súvisiacimi so Škótskom. Počas aktivity Rally all the clans boli šiestaci rozdelení do niekoľkých skupín (klanov), v ktorých pracovali aj počas nasledujúcich aktivít. Žiaci mali možnosť oboznámiť sa s typickými škótskymi piesňami a vypočuť si škótske slangy. Študentky spomenuli známeho Harryho Pottera, vybrané škótske mytologické bytosti a v aktivite Are you my mate? tieto spojitosti úspešne využili a následne vytvorili originálny plagát o Škótsku.

Aktívnou participáciou na týchto podujatiach si študenti, budúci učitelia, zdokonaľujú svoje pedagogické, metodické, jazykové, organizačné, manažérske a digitálne zručnosti a môžu porásť nielen profesijne, ale i osobnostne.

Touto cestou by sme sa radi poďakovali p. riaditeľke PaedDr. Gabriele Ďuriačovej za jej ústretový prístup, vďaka ktorému sme mohli toto milé podujatie na základnej škole prvýkrát realizovať. Ing. Daniele Korimovej a Mgr. Gabriele Turčanovej ďakujeme za pozvanie navštíviť ZŠ Žitavany a za bezproblémovú spoluprácu počas celej prípravy podujatia a za ich srdečný prístup.

Na záver tohto dňa nám siedmaci previedli ich autorské bábkové divadlo ako vďaku za to, že s nami mohli stráviť piatkové dopoludnie.

Veríme, že spolupráca so ZŠ Jána Vojtecha Šimka, Žitavany sa bude v budúcnosti ďalej rozvíjať a prehlbovať.

Text: Mgr. Ivana Horváthová, PhD. (FF UKF, KAA)
Foto: Mgr. Ivana Horváthová, PhD., študenti FF UKF