Na stretnutí nemeckých bilingválnych tried v Nitre

• 15. júna 2023

V dňoch 8. – 9. júna 2023 sa na Gymnáziu sv. Cyrila a Metoda v Nitre konalo 1. stretnutie nemeckých bilingválnych tried na Slovensku pod názvom TeDeKa (Treffen deutschbilingualer Klassen). Tento rok do Nitry zavítali žiačky a žiaci nemeckých bilingválnych tried z Gymnázia Opatovská cesta 7 v Košiciach.

Podujatia sa na pozvanie vedenia GCM v Nitre zúčastnili aj zástupcovia univerzitného vzdelávania budúcich učiteliek a učiteľov nemeckého jazyka a podporovatelia výučby nemeckého jazyka na Slovensku. Pán Christoph Henßen, odborný poradca pre nemecký jazyk na Slovensku a koordinátor skúšok DSD (Nemecký jazykový diplom), zastupoval Centrálu pre zahraničné školstvo na Slovensku (Zentralstelle für das Auslandsschulwesen). Mgr. Michal Dvorecký, PhD., z Inštitútu germanistiky Univerzity Viedeň predstavil na stretnutí o. i. možnosti absolvovania výmennej pedagogickej praxe pre študentky a študentov germanistiky. Doc. PaedDr. Oľga Wrede, PhD., z Katedry romanistiky a germanistiky FF UKF v Nitre viedla úvodný seminár spojený s workshopom pod názvom „Vielschichtigkeit des Kulturbegriffs – von Kulturgütern bis zum Kulturbeutel“.

Okrem úvodného semináru, ktorý bol venovaný chápaniu pojmu kultúra v rôznych kontextoch, mali žiačky a žiaci z Nitry a Košíc možnosť podieľať sa na rôznorodých aktivitách v pracovných skupinách. V rámci troch interaktívnych workshopov si precvičovali nemčinu hravou formou (Spielerische Grammatik), trénovali sa v argumentácii (Mit guten Argumenten zu noch besseren Lösungen) a zamýšľali sa nad vzťahom človeka a spoločnosti (Mensch und Gesellschaft).

Toto úspešné podujatie organizačne a metodicky zastrešovala PaedDr. Juliana Greňová z GCM v Nitre v spolupráci s učiteľkami nemeckého jazyka PaedDr. Zuzanou Turčekovou, PhDr. Barbarou Jakubičkovou, PhD., Mgr. Ľubomírou Záňovou, PhD. a Mgr. Naďou Labancovou, PhD.

TeDeKa prajeme do budúcna veľa úspechov a elánu pri propagácii nemeckého jazyka a kultúry na Slovensku.

Text: doc. PaedDr. Oľga Wrede, PhD., Katedra romanistiky a germanistiky FF
Fotografie: archív GCM v Nitre