Návšteva z Mexika a Indie na Katedre anglistiky a amerikanistiky

• 11. júna 2023

V dňoch 20. 3. – 31. 3. 2023 zavítal na Katedru anglistiky a amerikanistiky FF UKF v Nitre Dr. Luis Alberto Pérez-Amezcua z University of Guadalajara, Mexico. Dr. Luis sa počas seminárov spolu so študentmi venoval téme „mythcriticism“, ktorú plánuje rozpracovať aj v jednom z jeho projektov zameraného na žiakov mladšieho školského veku a formovanie ich vnútorných postojov, ktoré by mali viesť k prehĺbeniu spolupatričnosti, vzájomnej kooperácie, otvorenosti a tolerancie ako kľúčových hodnôt (nielen) v mexickej spoločnosti.

V dňoch 5. 5. – 14. 5. 2023 Katedra anglistiky a amerikanistiky FF UKF ďalej privítala kolegov zo Saurashtra University, Rajkot, India.

Dr. Sanjay Mukherjee sa počas seminárov podobne ako Dr. Luis venoval literárne orientovaným témam, ktoré zahŕňali najmä analýzu vybraných básní. Dr. Sanjay za jeho vlastnú báseň ‘Speaking of a Paradise’ získal ocenenie Distinguished Poet 2016 Certificate a v roku 2021 získal Honorary Certificate of Distinction from The League of Poets Jury za jeden z jeho príspevkov rovnako v oblasti poézie, pričom niekoľko z jeho básní bolo publikovaných v prestížnom medzinárodnom online časopise Visual Verse. Dr. Kamal Mehta sa počas seminárov špecificky venoval indickej literatúre, komparatívnej literatúre a prekladu indickej literatúry. V jeho vedecko-výskumných projektoch sa zameriava na indickú angličtinu a poviedky napísané v jazyku Gujarati a aplikácii indických sanskritových estetických teórií v súčasných literárnych textoch.

Doc. Hricková, ktorá na katedre rozvíja spoluprácu s indickými kolegami, pre nich pripravila aj pestrý program v obci Mojmírovce, počas ktorého navštívili miestnu ZŠ, niekoľko významných miest priamo v obci a absolvovali kultúrny program, ktorého súčasťou boli typické folklórne slovenské piesne.

Celkovú literárnu, resp. „umeleckú“ atmosféru počas posledného týždňa letného semestra dotvárala aj výstava kreatívnych a originálnych študentských prác umiestnená v priestoroch Katedry anglistiky a amerikanistiky.

Text: Mgr. Ivana Horváthová, PhD.
Foto: archív Mgr. Ivany Horváthovej, PhD.