Sledujte nás:

Stretnú sa študent, doktorand, profesor a vznikne podcast Na pitevnom plátne

  • 14. decembra 2023

Na Katedre žurnalistiky a nových médií Filozofickej fakulty UKF už štvrtý rok funguje podcast s názvom Žurcast, v ktorom študenti pripravujú epizódy na rôzne témy. Študent druhého ročníka bakalárskeho štúdia Marko Záhradník a doktorand Kristián Vrábel, sa rozhodli, že vytvoria nielen jeden diel, ale samostatnú sériu podcastov – Na pitevnom plátne. Ako séria vznikla, o čom jednotlivé epizódy sú a ako sa im spolupracuje, aj to sa dozviete v rozhovore.

Slová, ktorými začína popis k podcastu, sú „stretnú sa študent, doktorand a profesor“. Čo sa však udialo pred stretnutím a kde vznikol tento nápad, bližšie ozrejmil študent Marko: „Počiatočné stretnutie a zoznámenie sa udialo na letnej univerzite Eleuzína v Banskej Štiavnici, ktorej sme boli obaja (s doktorandom Kristiánom, pozn. autorky) súčasťou. Jedného večera po ukončení povinností som sa rozprával s pánom magistrom Vráblom a dozvedeli sme sa, že obaja obľubujeme horrory. Netrvalo dlho a padol aj nápad na podcast, ktorý navrhol pán Vrábel a neskôr sa aj zrealizoval.“ Doktorand Kristián verziu svojho kolegu potvrdzuje a dodáva: „Po skončení letnej univerzity som premýšľal, ako využiť toto naše hobby a taktiež Markovu príjemnú farbu hlasu. Skvelým riešením bol podcast, ktorým som chcel nadviazať na minisériu Polstoročie slasheru z letného semestra, na ktorej som spolupracoval s profesorom Jurajom Malíčkom. Ten bol ochotný participovať aj na tomto projekte.“

Dôležitou súčasťou podcastu je profesor Juraj Malíček, pedagóg Katedry žurnalistiky a nových médií FF UKF a zároveň známy teoretik popkultúry a filmový kritik. Spoluprácu s ním si študenti nevedia vynachváliť. „Myslím si, že sme sa ako trojica našli a výborne sa dopĺňame, buď máme toho veľa spoločného, alebo si vieme navzájom pomôcť vo veciach, v ktorých sa až tak nevyznáme. Spolupráca je výborná a zatiaľ sme nenarazili na žiadne problémy. Možno iba na to, že pán profesor Malíček nemá rád horory, čo je komické, ale funguje to,“ hovorí Marko s úsmevom. „Pán profesor je ikona, bez ktorej by to nedržalo pohromade. Nemá rád horory, no napriek tomu máme občas problém zmestiť sa s epizódou pod 50 minút,“ potvrdzuje skvelú spoluprácu Kristián.

V každej epizóde Žurcastu Marko a Kristián spoločne s profesorom Jurajom Malíčkom rozoberajú rôzne kontroverzie vo filmoch, predovšetkým v hororovom žánri. „Veľa ľudí odsudzuje horory kvôli kontroverzii a násiliu. Ja mám úplne opačný názor a myslím si, že ničenie status quo a búranie určitých stigiem, ktoré máme v spoločnosti, nás posúva ďalej a podporuje to náš vývoj. Dalo by sa povedať, že súhlasím s citátom spisovateľa Henryho Millera, že ,Kedykoľvek sa zbúra tabu znamená to, že sa stalo niečo dobré, niečo životodarné,“ uvádza ako dôvod výberu práve hororového žánru Marko. Podobne sa na problematiku odsudzovania hororu pozerá aj Kristián „Mojím cieľom je, aby ľudia prestali horor vnímať ako podradný žáner, ako nejakú „blbosť“, na ktorú si idú do kina zakričať alebo zasmiať sa. Horor je krásny, má svoju poetiku, za jednotlivými filmami sa skrývajú fascinujúce príbehy. Bojíme sa predsa aj v skutočnom živote, čelíme skutočným hrozbám, akými sú Fx zo skúšky či rakovina pankreasu. Oproti tomu je báť sa v pohodlnom kresle bubáka z filmu Sinister či vraha s bielou maskou viac ako príjemné.“

O skvelej spolupráci nielen s profesorom Malíčkom, ale aj medzi študentom a doktorandom, svedčí aj to, že si rozdelili obsahovú zložku tak, aby sa každý z nich venoval tomu, čo je pre neho prirodzené. „Každého z nás zaujíma pri zvolených témach niečo iné, a teda pokrývame odlišné oblasti. Ja sa pri konkrétnych filmoch zameriavam na ich pozadie, na to ako reagujú na súdobé spoločenské situácie, ako „vytŕčajú“ v kontexte tvorby ich režiséra a podobne. Marko sa častejšie sústredí na filozoficko-etické problémy, vyplývajúce z daných filmov či subžánrov.“ Zároveň je pre oboch dôležitá aj detailná príprava na jednotlivé epizódy. „Máme dva týždne na prípravu, počas ktorých sa pozeráme na jednotlivé filmy, študujeme relevantné materiály, web stránky a formulujeme otázky. Naším cieľom je nepýtať sa prvoplánovo. Chceme, aby na znení otázok bola zrejmá precízna príprava,“opisuje Kristián.

Keďže sa študenti venujú v podcaste prevažne hororom, zaujímalo ma, aké sú ich obľúbené hororové podcasty a filmy. „Konkrétny podcast úprimne asi nemám, ale milujem tie, čo sa zameriavajú na creepypasty, poviedky alebo mestské paranormálne legendy, ktoré obsahujú nejaký ten hororový nádych. Obľúbeny horor by bola určite Vec, kvôli geniálnym praktickým efektom,“ opisuje Marko. „Zbožňoval som podcastovú sériu Post Mortem s Mickom Garrisom, známym hororovým režisérom. Môžete dvakrát hádať, čo bolo jej nosnou témou. Medzi moje obľúbené horory určite patria filmy M. Night Shyamalana z prelomu milénia, hoci som asi v menšine, ak ich považujem za horory. Z takých „guilty pleasure“ kúskov by som spomenul Anakondu kvôli nádhernej kamere Billa Butlera či Upírov s Jamesom Woodsom. Z relatívne mladých filmov by som chcel vyzdvihnúť Barbarian, veľmi nepredvídateľné dielo. A to sa cení,“ vysvetľuje Kristián.

Na pitevnom plátne má na katedrové pomery veľmi slušnú poslucháčsku základňu, práve preto nás zaujímalo, či študenti neplánujú s podcastom preraziť aj mimo univerzitnú pôdu. „Určite áno, tvorenie podcastov ma baví a napĺňa, myslím si, že sa máme ale stále v čom zlepšovať a budeme napredovať v našej kvalite. Verím v to, že ten plameň Olympu raz ľudstvu prinesieme a zasvätíme ich do geniality hororových filmov, aj keď sa možno ohňa boja alebo v neho neveria,“ filozoficky konštatuje Marko.

Kristián sa kinematografii celkovo venuje už dlhšiu dobu. Dostal aj Cenu rektora UKF v Nitre Libora Vozára za zásluhu pri šírení dobrého mena univerzity a jej reprezentáciu úspechmi v oblasti kultúry. Cenu získal vďaka významnému úspechu v súťaži amatérskej filmovej tvorby Cineama 2023, kde s filmom Míle predo mnou, ktorého bol režisérom, postúpil z okresného a krajského kola do užšieho výberu pre celoštátne kolo Cineama. „Keby som mal možnosť živiť sa tým – teda rozprávaním sa o filmoch s odborníkmi (alebo s rovnakými fanatikmi ako ja), asi nad takouto ponukou dlho ani nepremýšľam. Pokiaľ budem súčasťou tejto katedry, budem sa snažiť využívať ľudí, ktorých tu máme, a budem rozmýšľať nad ďalšími a ďalšími konceptmi. Mojím malým snom je aplikovať tieto znalosti o hororovom žánri do mojej vlastnej amatérskej literárnej tvorby. Vo voľnom čase píšem hororové poviedky, no aktuálne mám viac než ročnú pauzu. Odvtedy pracujem už na druhej minisérii podcastov o hororoch. Tým chcem povedať, že som zvedavý, či nazbierané poznatky dokážem aplikovať do vlastnej tvorby,“ hovorí o svojej vízii do budúcna.

Ak by ste aj vy mali záujem venovať sa tvorbe podcastov, tak nás neváhajte kontaktovať, ak prídete s dobrým nápadom, veľmi radi Vám v realizácii ďalšej zaujímavej série Žurcastov pomôžeme. „Ak si myslíte, že ste v niečom dobrý, máte viac než solídny prehľad o určitej problematike a baví vás sa o nej rozprávať a dozvedať sa nové veci, využite možnosti, ktoré vám univerzita ponúka. Máte k dispozícii podcastové štúdio a o odborníkov na jednotlivé témy nemáte núdzu. Chcete sa rozprávať o filozofii či politike? Hneď teraz mi napadajú mená aspoň piatich fundovaných respondentov, ktorí sedia v kanceláriách o niekoľko ulíc ďalej. A určite by boli ochotní prísť,“ uzatvára rozhovor Kristián.

Na pitevnom plátne, ale aj iné zaujímavé podcasty Katedry žurnalistiky a nových médií FF UKF si môžete vypočuť na Spotify.

Text: Mgr. Lucia Kučerová, PhD.
Foto: Mediálne centrum UKF; Lubo Balko, R – Oddelenie médií 

 

Partneri

Spolupracujeme

img