Memorandum o porozumení s Talianskom

• 5. júna 2023

UKF v Nitre dlhodobo úspešne rozvíja medzinárodnú spoluprácu s Talianskom v rôznych sférach vzdelávania a výskumu na medzinárodnej úrovni. Jedným z výsledkov tejto kontinuálnej spolupráce je podpísanie Memoranda o porozumení.

Dňa 22. mája 2023, rektor UKF, prof. RNDr. Libor Vozár, CSc., prijal na pôde univerzity mimoriadnu a splnomocnenú veľvyslankyňu Talianskej republiky na Slovensku, J. E. Catherine Flumiani. Pani veľvyslankyňu z úrovne ambasády sprevádzala stážistka sl. Francesca Mariani. Na pracovnom stretnutí bola za UKF prítomná aj prorektorka pre medzinárodné vzťahy, doc. PhDr. Martina Pavlíková, PhD.

Dôvodom pracovnej návštevy pani veľvyslankyne na UKF bol podpis Memoranda o porozumení medzi Univerzitou Konštantína Filozofa v Nitre a Veľvyslanectvom Talianskej republiky v Bratislave. Zmluvu v zastúpení UKF podpísal jej rektor, prof. RNDr. Libor Vozár, CSc. V zastúpení Veľvyslanectva Talianskej republiky v Bratislave, zmluvu podpísala J. E. Catherine Flumiani.

Predmetom Memoranda je vzájomná spolupráca signatárskych strán v oblasti vzdelávania a organizácie kultúrnych podujatí pre študentov UKF v Nitre v rámci bakalárskeho a magisterského študijného programu Učiteľstvo románskych jazykov a literatúr, počnúc od mája 2023 na dobu neurčitú.

Veľvyslanectvo Talianskej republiky v Bratislave bude spolupracovať s UKF v nasledovných oblastiach:

• podieľať sa na spolupráci v rámci oblasti vzdelávania a organizácie dohodnutých kultúrnych podujatí pre študentov UKF v Nitre, ktoré v zmysle platného študijného plánu bakalárskeho a magisterského študijného programu Učiteľstvo románskych jazykov a literatúr poskytuje Katedra romanistiky a germanistiky FF UKF v Nitre,
  • prispievať k realizácii partnerstiev a výskumných projektov s talianskymi univerzitnými inštitúciami,
  • prispievať k iniciatívam na podporu talianskeho jazyka aj v inštitúciách tretích strán, ako sú stredné školy v meste Nitra a jeho okolí, zameraným na podporu štúdia talianskeho jazyka aj na akademickej úrovni.

Na záver pracovného stretnutia J.E. Catherine Flumiani odovzdala rektorovi UKF, prof. Liborovi Vozárovi, reprezentatívny dar – mapu Talianska – Italia Fisica.

Pevne veríme, že rozvoj medzinárodnej spolupráce s Talianskom sa bude naďalej úspešne rozvíjať.

Fotogaléria

Text: doc. PhDr. Martina Pavlíková, PhD., R – prorektorka pre medzinárodné vzťahy
Foto: Lubo Balko, R – Oddelenie médií